Z adwokatem czy bez? Na pewno warto skorzystać z usług fachowca

Przepisy prawne w różnych krajach okazują się dość mocno zróżnicowane. Dotyczy to zarówno naszych czynów, które w jednym kraju są zgodne z prawem, a gdzie indziej nie – oraz tego, jak wygląda przebieg procesu. Możemy wymienić tutaj wiele różnic, ale tym, co często bywa rozwiązywane inaczej w wielu miejscach – jest możliwość zwrócenia się do pełnomocnika i przyjęcie jego profesjonalnej pomocy.

Czy w Polsce przysługuje nam obrońca z urzędu?

Większość z nas swoje przeświadczenie na temat prawa do korzystania z usług czerpie z filmów (głównie produkcji USA), w których to prawo jest najważniejszą ze swobód przysługujących obywatelom. W Polsce jest inny system prawny niż w USA i nie licząc wyjątkowych przypadków, w naszym kraju nie nie należy się adwokat z urzędu, więc przeważnie musimy wynająć go na własną rękę.

Komu potrzebny jest adwokat?

Samodzielna obrona podczas rozprawy to nie najlepsze rozwiązanie, szczególnie jeśli stawiane są nam zarzuty z kodeksu karnego. Może to doprowadzić do łatwego udowodnienia winy i otrzymania najwyższego z możliwych wymiaru kary, a oprócz tego strona przegrana będzie musiała zapłacić koszty procesu. Jeśli to możliwe, adwokat przyczyni się do uniewinnienia lub uzyskania korzystnego wyroku, czasem potrafi sprawić, że rozprawa się nie rozpocznie. Szacunek będzie się należeć temu, kto bez wsparcia prawnika sformułuje bez błędów jakiekolwiek pismo procesowe.

O czym warto pamiętać szukając właściwego prawnika

Dobry adwokat to przede wszystkim adwokat skuteczny, więc nie możemy zadowolić się w pierwszym z brzegu kandydatem. Najlepsi adwokaci, tak samo jak fachowcy w innych zawodach bardzo mocno się specjalizują. Jeden prawnik będzie zatem specem w przepisach prawa rodzinnego, inny – prawa karnego itp. Dobrze również sprawdzić kandydata pod kątem doświadczenia. Potrzebując adwokata, trzeba zacząć od szukania go w internecie. Jeśli na przykład potrzebny nam prawnik w konkretnym mieście, wpisujemy w przeglądarki „adwokat łódź prawo karne”. Wyszukiwarka natychmiast zaproponuje nam adwokatów lub kancelarie w Łodzi, które określają się jako doświadczone w Kodeksie karnym.